تامین مال زنجیره تامین چیست؟

از آنجاییکه زنجیره تامین کل بازارهای مالی در یک طرف برای خریداران کشوری و بین‌المللی و از طرف دیگر گروه های گوناگونی از تامین کننده گان بیشمار گسترش یافته، شرکتها زیر فشار بالایی هستند تا سرمایه در گردش درون زنجیره تامین خود را آزاد کنند. تامین مالی زنجیره تامین مجموعه ای از راه حل ها است که با بهینه سازی جریانات نقدی به خریداران اجازه می‌دهد که علاوه بر طولانی کردن زمان پرداخت، مبلغ قرارداد را زودتر از موعد به تامیین کنندگان پرداخت کنند. این سیستم فوق العاده باعث ایجاد شرایط برد-برد برای خریدار و همینطور فروشنده می‌شود و خریداران با بهینه سازی سرمایه‌ی در گردش و همچنین تامیین کنندگان با افزایش نقدینگی به شیوه ای مطلوب ریسک موجود در زنجیره تامین را کاهش می‌دهند.


ادامه مطلب...

نیاز شدید بازار به تامین مالی زنجیره تامین

این روزها که ما شاهد کاهش شدید نقدینگی در بازار هستیم پول نقد تبدیل به منبعی ارزشمند برای بسیاری از شرکت ها شده، این مسئله به خصوص در بازارهایی از جمله بازار ایران که نقدینگی حرف اول را در آن میزند، بشدت قابل توجه است. کنترل درست سرمایه در گردش، کلید موفقیت هر کسب کاریست بخصوص در کسب کارهایی با وابستگی زیاد به زمان که در آن ها به دلیل وجود پیچیدگی کنترل صحیح سرمایه در گردش دیگر صرفا یک تجمل نیست.

به همین دلیل، شرکت ها میزان زیادی از وقت و دقت خودشان را روی سرمایه در گردش می‌گذارند تا علاوه بر کاهش وابستگی به بدهی های مالی باعث تحکیم بیشتر روابط با شرکای تجاری خود و در نتیجه موجب اعتبار، قدرت و طول عمر زنجیره مالی شرکت های خود شوند. در این حین تعداد بسیاری از شرکت ها به تله نشست نقدینگی در تراز نامه های خود دچار می‌شوند.

در نتیجه‌ی این مشکلات، راه های مدیریت سرمایه در گردش کنترل جریانات نقدی راه هایی مثل تامین مالی زنجیره تامین به آرزویی برای مدیران ارشد بدل شده، تامین مالی زنجیره تامین سیستمی است که به شرکت ها اجازه می‌دهد تا با طولانی کردن شرایت پرداخت برای خریداران و همچنین فراهم کردن شرایط برای تامیین کنندگان، مبلغ صورت حساب های خود را بلافاصله پس از تایید صورت حساب توسط خریدار دریافت کرده باعث آزاد سازی جریانات نقدی شوند. همچنین مزایای زیادی برای خریدار و فروشنده داشته و باعث کم شدن ریسک موجود در زنجیره تامین می‌شود که به ایجاد فضای برد-برد برای تمامی عضوهای مجموعه می‌انجامد. 


ادامه مطلب...

چرا تامین مالی زنجیره تامین یه سیستم برد_برده

هر روزه شرکت ها با تکیه بر سرمایه در گردش و طرح های استراتژیک خود در شرایت سخت اقتصادی این زمان های سخت را می گذرانند اگر شما یک تامین کننده شناخته شده و با اعتبار هستید، شانس بسیار بالایی برای دستیابی به چندین راه حل تامین سرمایه دارید.

اما برای تامین کنندگان کوچک تر این راه ها به این آسانی و طبق نقشه نیست. راه های سنتی با ریسک های بالا و سناریوهای پیچیده درصورتیکه حتی اگر یک گزینه باشد بشدت آزار دهنده است.

در طول تاریخ بازار تامین مالی زنجیره تامین به دلیل وجود بانک های متعدد و مشارکت آنان در سیستم ها بسیار کمرنگ بوده اما خوشبختانه امروزه این مسأله در حال تغیییر است و هم اکنون شرکت های کوچک و بزرگ میتوانند به راحتی از سیستم تامین مالی زنجیره تامین نهایت استفاده را ببرند این سیستم با استفاده از سرمایه گذارن کوچک و بزرگ این امکان را به همه میدهد.ادامه مطلب...